Ev Canavarı


Basım tarihi: 2013
Sayfa Sayısı:
152
ISBN: 978-975-6056-52-3
Çevirenler:
Deniz Esen 


“Oturmak için bir yer mi arıyorsunuz? Ya da yaşamak için yepyeni bir dünya? Fakat belki de radikal teorinin sıkıcı olduğundan korkuyorsunuz? O zaman Ev Canavarı tam size göre bir kitap. Şimdiden klasikleşen Restoranları Kaldıralım’ın (Abolish Restaurants) yazarı bir diğer can alıcı meseleyi ele alıyor: barınma sorunu. Sınıf analizi + günlük yaşamın eleştirisi + sansürsüz yenilikçi çizimler + daha fazlası… Keyfini çıkarın!”

Gilles Dauve


“Şantiyedeki mücadelenin ve şehirde verilen kavga ile arsa mücadelesinin koşulları hakkında kapsayıcı ve okuması kolay bir analiz.”

Kämpa Tillsammans!


“Kısmen Marx’ın resimli kılavuzu, kısmen meta olarak ev üretiminin ve tüketiminin günlük sonuçlarının analizi ve kısmen de devrimci silahlanma çağrısı!”

Aufheben


Ev Canavarı görünürde basit bir günlük hayat konusunu (evi) ele alır ve onu çevreleyip belirleyen toplumsal ilişkilere bakar. Şantiyeden ve evlerin fiziksel inşasından başlayan kitap, yavaş yavaş daha fazla meseleyi birbirine bağlayarak inşa eder: kentsel dönüşüm ve şehir politikalarından cinsiyet rollerine ve kimlik politikalarına, taşeronluk ve spekülasyondan sendika sözleşmeleri ve müzakerelerine, tümüyle kişisel olan düşünce ve etkileşimlerden büyük ölçekli politik ve ekonomik kuvvetlere. Barınma meselesine bir bakış olarak başlayan kitap bir bütün olarak kapitalizm eleştirisi şeklinde genişler. Metne alaycı, güzel ve kasvetli siyah beyaz görseller eşlik eder.


Ev Canavarı’nı ve diğer yazıları şu adresten bulabilirsiniz: www.prole.info

Site İçi Arama