top of page
Bahisdışı Kız Kardeş
Yazar: Audre Lorde
çev. Gülkan ‘Noir’ ve Yusuf Demirörs
Otonom Yayıncılık
Cadı Kazanı Dizisi
248 sayfa – 13,5 x 19 cm
ISBN 978-605-7872-26-5
Audre Lorde… Siyah, lezbiyen, anne, savaşçı, şair. Cinsiyetçilik, ırkçılık, yaşçılık, homofobi ve sınıf ayrımına kafa tutan mücadeleci ve derin sesiyle zamanı, sınırları aşarak kabuğumuzun içine işliyor. Öfkelendiriyor, cesaretlendiriyor, umut veriyor, güç katıyor. Süreğen bir şiddetin açtığı yaralara merhem oluyor, dehşet karşısında sessizleşen dilimizi çözüyor, bedenimizi ifadesine kavuşturuyor. Heteropatriyarkal bakış tarafından çalınan, tanımlanan ve utandırılan feminen bedenlere ait erotik gücün itibarını iade ederek diriltiyor.

Lorde için şiir bir lüks değil, bizzat direniş. Bu kitapta yer alan düzyazılarıysa, kimlikleştirilmiş farkların peşinen uyumuna ya da ancak sonradan birleştirilmesine değil, farkların elbirliğine, elbirliğinin fark yaratma gücüne dayanan bir ortak olan hayalini besliyor. Harekete geçmenin ve yaratıcı değişimin başlangıç noktası olarak gördüğü farkı tanımaya ve keşfetmeye cüret ediyor. Tüm farkları özgürleştiren başka bir yaşamın yaratılmasına duyulan arzunun ve bu arzunun sonuna kadar birlikte gitmekteki kararlılığın feminizmin en büyük gücü olduğunu hatırlatıyor.

Lorde, dehşet ve kaosa kulak vermemizi salık veriyor bize. Öyle bir kaos ki bu “Siyah, yaratıcı, dişil, karanlık, reddedilmiş, karmakarışık, uğursuz, kokuşmuş, erotik, muğlak, üzücü…” Bu kaosun gözü pek kalemi Lorde, keskin gözlemleri, poetik dili ve güçlü sesiyle tüm özgürlük hareketleri için hiç tükenmeyecek bir esin kaynağı.

 

Yazar hakkında

Kendini siyah, lezbiyen, anne, savaşçı, şair olarak tanımlayan Audre Lorde, hayatını ve tüm yaratıcılığını ırkçılık, cinsiyetçilik, sınıf ayrımcılığı ve homofobinin yol açtığı adaletsizliklere karşı koymaya adadı.  Spoken word bir sanatçı olarak hitap yeteneği Poetry Foundation tarafından güçlü, melodik ve yoğun olarak nitelendirilen Lorde'un şiirleri ve yazıları büyük ölçüde medeni haklar, feminizm, lezbiyenlik, hastalık, sakatlık ve siyah kadın kimliğinin keşfi üzerinedir. Her iki isminin sonunda yer alan -e harfinin sanatsal simetrisini önemseyen Lorde, ailesinin kendisine verdiği Audrey Geraldine Lorde yerine isminde yer alan "y" harfini çocukluğundan itibaren kullanmayarak Audre Lorde ismini tercih etmiştir. 60’larda New York’ta kütüphaneci olarak çalıştı, sonrasında Tougaloo Koleji’nde, Lehmann Koleji’nde, City University of New York’ta ve Hunter Koleji’nde dersler verdi, atölye çalışmaları düzenledi. 1980’de Amerika’da Renkli tenli kadınların açtığı ilk yayınevi olan Kitchen Table’ın kurucularından biri oldu. Cinsel istismara ve şiddete maruz kalmış kadınlara destek veren Women’s Coalition of St. Croix gibi birçok kuruluşun içinde mücadele verdi. Şiirleri 1960’lardan itibaren düzenli olarak çeşitli dergilerde yayımlandı. İlk şiir kitabı The First Cities ise 1968’de çıktı. Cables to Rage, From a Land Where Other People Live, The Black Unicorn yayımlanmış pek çok şiir seçkisinden sadece birkaçıdır. Şiirlerinin yanı sıra ürettiği düzyazı eserleri arasında da biyomitografi olarak tanımladığı Zami: A New Spelling of My Name ve kanserle mücadelesini anlattığı The Cancer Journals sayılabilir.

bottom of page